Aktualności

< powrót do aktualności

Jaki prezent na Dzień Matki?

Wielkimi krokami zbliża się 26 maja, czyli święto wszystkich mam. To szczególny dzień, w którym warto sprawić, aby poczuły się wyjątkowo. Jak to zrobić? Zdecydowana większość planuje obdarować swoje mamy drobnymi upominkami. Co najczęściej wybieramy na prezent? Ile na niego wydajemy? Na te pytania odpowiada badanie przeprowadzone na zlecenie Grupy Okazje[1].

Badanie przeprowadzone na zlecenie Grupy Okazje pokazało, że prezenty, które ankietowani najczęściej wybierają z okazji Dnia Matki to drobne upominki. Najwięcej, bo aż 44% badanych, zamierza kupić kwiaty. Z kolei 30% odpowiedziało, że ich wybór z pewnością padnie na słodycze. To uniwersalne prezenty, które zawsze dobrze spełniają swoją rolę. Czasem warto jednak wybrać bardziej indywidualny upominek, co też uczyniła część badanych. Respondenci myśląc o podarunku z okazji Dnia Matki, biorą bowiem pod uwagę również kosmetyki (25%) oraz perfumy (17%). Do zdecydowanie najmniej popularnych upominków należą z kolei akcesoria kuchenne (9%), biżuteria (9%), książki (4%) oraz ubrania (4%). Mamy bardzo rzadko otrzymują także bilety do kina czy teatru (2%).

Ile wydamy na prezent dla mamy?

Eksperci zapytali respondentów również o to, jaki budżet zamierzają przeznaczyć na prezent dla mamy. Zdecydowana większość (40%) odpowiedziała, że chce wydać nie więcej niż 50 zł. Z kolei 22% zamierza przeznaczyć na ten cel kwotę do 100 zł. To sumy, które pozwalają na zakup kosmetyków czy bukietu kwiatów. Najmniej na upominek dla mamy, czyli nie więcej niż 20 zł, planuje wydać 11% badanych. Można się domyślać, że taki budżet mają osoby, które chcą obdarować mamę słodyczami. Najwięcej, bo powyżej 500 zł, na prezent z okazji Dnia Matki zamierza przeznaczyć 5% ankietowanych.

 

 

 

W przygotowanym na zlecenie Grupy Okazje badaniu, pytanie o prezenty zadano również samym mamom. Zdradziły one, że w dniu swojego święta najczęściej otrzymują kwiaty oraz kartki z życzeniami. Zdarza się również, że są obdarowywane czekoladkami i perfumami.

Według przeprowadzonej na zlecenie Grupy Okazje ankiety, większość respondentów decyduje się na zakup upominku z okazji Dnia Matki. Jedynie 17% osób nie zamierza kupować mamie prezentu. Wybierane przez badanych podarunki to z reguły drobne, niedrogie przedmioty. Najbardziej liczy się bowiem pamięć i czas, który poświęcimy mamie w tym szczególnym dniu.[1] Badanie ilościowe realizowane techniką CAWI - przeprowadzone wśród  członków społeczności badawczej Zymetrii. Realizacja badania: 15.04.2016 – 17.04.2016 r.

Dodatkowe informacje