Aktualności

< powrót do aktualności

Wiosenne porządki w ogrodzie Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Okazje.info

Wraz z nadejściem wiosny przyszedł czas na porządki w ogrodzie. To znakomity moment, aby odświeżyć go po zimie i cieszyć się czasem spędzanym na świeżym powietrzu pośród zieleni przez całe lato. Specjaliści z Okazje.info postanowili sprawdzić[1], jakie zmiany w swoich ogrodach najczęściej przeprowadzamy na wiosnę oraz jakie narzędzia ogrodowe są nam do tego niezbędne.

Każdy ogród po zimie wymaga uporządkowania i choćby niewielkiej renowacji. Niesprzyjające warunki pogodowe z pewnością dały się we znaki nawet tym, w których główną rolę odgrywa zwykły trawnik. Jakie prace najczęściej wykonujemy w ogrodach po zimie?

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Okazje.info, najczęściej robimy nasadzenia kwiatów (84%). W przeważającej większości ogrodów nie może obejść się również bez zgrabienia liści (76%) i podcięcia drzewek (72%). Bardzo chętnie sadzimy również nowe krzewy i drzewka (71%), siejemy warzywa (65%) i sadzimy krzaczki owocowe (np. truskawki, poziomki) (63%). Duża grupa ankietowanych (59%) na wiosnę sieje również trawę. Przydomowy ogród to bardzo często miejsce, w którym wypoczywamy czy spożywamy posiłki. Dlatego jak tylko nadejdą pierwsze cieplejsze dni wyciągamy meble ogrodowe (http://www.okazje.info.pl/dom-i-ogrod/zestawy-mebli-ogrodowych/). Bywa tak, że musimy je odmalować (48%) lub decydujemy się na kupno nowych (25%).

 

Aby dobrze zadbać o swój ogród, niezbędne są nam odpowiednie narzędzia. Niektóre z nich potrafią służyć przez wiele lat, inne musimy co jakiś czas wymieniać. Jakie narzędzia ogrodowe najczęściej kupujemy? Najwięcej ankietowanych (76%) wskazało na sekator (http://www.okazje.info.pl/dom-i-ogrod/sekatory/) oraz nożyce (http://www.okazje.info.pl/dom-i-ogrod/nozyce-do-zywoplotu-i-trawy/). Większość osób (73%) kupuje także grabie oraz węże ogrodowe (71%) (http://www.okazje.info.pl/dom-i-ogrod/weze-i-zraszacze/). Ponad połowa ankietowanych zdeklarowała, że zaopatruje się w łopaty (http://www.okazje.info.pl/dom-i-ogrod/lopaty-szpadle-i-widly/) (67%) i kosiarki do trawy (http://www.okazje.info.pl/dom-i-ogrod/kosiarki-do-trawy/) (64%). Najrzadziej kupujemy piły, kompostowniki oraz myjki ciśnieniowe.

Warto wiedzieć

Poszukując odpowiedniego dla siebie sekatora warto wziąć pod uwagę te wyposażone w obrotową głowicę i skuteczny mechanizm tnący (np. http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i-ogrod/fiskars-115360.html). Dzięki tym rozwiązaniom trudno dostępne gałęzie w koronie drzew można obcinać bez użycia drabiny, a cięcie staje się szybkie, łatwe i bezpieczne. Z kolei jeżeli chodzi o nożyce, szukajmy tych z innowacyjnymi systemami przekładni zębatych, które przenoszą i zwiększają siłę cięcia (np. http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i-ogrod/fiskars-114790.html).

Wiosna to czas porządków w ogrodzie. Im wcześniej doprowadzimy go do ładu po jesieni i zimie, tym szybciej będziemy mogli cieszyć się czasem na świeżym powietrzu pośród zieleni. Warto zatem już dzisiaj zaplanować prace w ogrodzie.[1] Ogólnopolskie badanie ilościowe realizowane techniką CAWI - przeprowadzone wśród członków społeczności badawczej Zymetrii. Realizacja badania: 26.02.2016 – 03.03.2016 r. Próba: osoby w wieku 25-60 lat, n=328.

Dodatkowe informacje