Aktualności

< powrót do aktualności

Dron na I Komunię Świętą

Dron to bezzałogowy statek powietrzny, który określany jest mianem następcy zdalnie sterowanych helikopterów i najmodniejszego gadżetu wśród zabawek. To także urządzenie, które w tym roku zyskało popularność jako jeden z najatrakcyjniejszych prezentów na I Komunię Świętą. Czy dron to faktycznie gadżet, o którym marzą najmłodsi? Jakie inne prezenty były najczęściej wybierane przez rodziców, dziadków i chrzestnych? Specjaliści Okazje.info przeanalizowali swoją bazę, by odpowiedzieć na te pytania.

I Komunia Święta to dzisiaj uroczystość, na której nie wypada pojawić się bez prezentu. Dzieci podchodzą do tego wydarzenia bardzo emocjonalnie i wyczekują go z wielką niecierpliwością. Podobnie jak Dnia Dziecka. Wówczas spełniają się bowiem ich marzenia o upragnionych zabawkach, najmodniejszych gadżetach czy urządzeniach elektronicznych, które wypatrzyli w telewizji lub Internecie, bądź mają je już ich koledzy.

Co zaproponowali sprzedawcy?

Przeszukując Internet w poszukiwaniu pomysłu na upominek z okazji I Komunii Świętej lub Dnia Dziecka nie sposób nie znaleźć w propozycjach drona. To urządzenie, które sprzedawcy i media nominowali na tegoroczny hit. Czy faktycznie okazał się jednym z najpopularniejszych podarunków? Z danych porównywarki cen Okazje.info wynika, że niekoniecznie. Analiza wykazała, że w maju większym zainteresowaniem cieszyły się samochody zdalnie sterowane (47% wzrost zainteresowania w maju w stosunku do kwietnia), zabawki AGD (47% wzrost), czy domki i namioty dla dzieci (45% wzrost).

Drony i helikoptery zajmują jednak mocną pozycję. Ich popularność w maju, w stosunku do kwietnia, wzrosła o 22%, a w porównaniu z zeszłym rokiem, aż o 75% (maj 2014 do maj 2015). Najchętniej kupowane były jednak te najtańsze. 34,61% udziału w sprzedaży miały urządzenia znajdujące się w przedziale cenowym do 150 zł. Co ciekawe na drugim miejscu znalazły się te, których cena zaczyna się od 600 zł (23,16%). Trzecie i czwarte miejsce to kolejno przedział cenowy 250 - 600 zł (22,01%) i 150 – 250 zł (20,23%).

Które produkty straciły na popularności?

Z analizy przeprowadzonej przez specjalistów Okazje.info wynika, że w tym roku na popularności straciło wiele urządzeń z kategorii elektroniki użytkowej. Zainteresowanie bardzo modnymi do tej pory laptopami spadło o 29% (w porównaniu do maja 2014). Na popularności straciły również czytniki e-booków (spadek o 89% w porównaniu do maja 2014) i tablety (spadek o 60%). Spadek odnotowały także konsole do gier (w dół o 55%), gry na PlayStation 3 i gry na PC (spadek o ok. 50%). Na znaczeniu straciły także telefony komórkowe i smartfony (spadek o 30%). Konsole do gier, pomimo dużego spadku zainteresowania w porównaniu z zeszłym rokiem, nadal utrzymują dobrą pozycję – ich popularność w maju 2015 w stosunku do kwietnia 2015 wzrosła o 34%.

A co z tradycyjnym rowerem?

Tradycyjny i jeszcze kilka lat temu najbardziej popularny prezent na I Komunię Świętą, czyli rower, coraz rzadziej pełni taką rolę. Zainteresowanie jednośladami w maju 2015 roku w porównaniu z kwietniem 2015 roku spadła o 12%. Z analizy Okazje.info wynika jednak, że w porównaniu z rokiem poprzednim (maj 2014 do maja 2015) jego popularność wzrosła o 5%. Najchętniej kupujemy dzieciom rowery w cenie do 1000 zł (47,68% udziału w sprzedaży). Na drugim miejscu znalazły się te, które kosztują między 1000, a 1500 zł (23,35% udziału w sprzedaży), na trzecim z kolei modele w przedziale cenowym 1500 – 2500 zł (19,64% udziału w sprzedaży). Zdecydowanie najrzadziej decydujemy się na zakup jednośladu, którego koszt przekracza 2500 zł (9,32% udziału w sprzedaży).

Dodatkowe informacje