Dla mediów

< powrót do informacji prasowych

Kondycja rynku laptopów w Polsce - raport

Tocząca się już od pewnego czasu rywalizacja o tytuł najpopularniejszego urządzenia mobilnego nie została jeszcze rozstrzygnięta. Choć znawcy rynku technologii coraz częściej przyznają go tabletom i smartfonom, decyzja o dyskwalifikacji laptopów w tym zaciętym wyścigu nie została jeszcze przesądzona. Dowodzi tego między innymi najnowszy raport Porównywarki Cen Okazje.info, który pozwala przypuszczać, że dla większości Polaków notebooki długo jeszcze pełniły będą rolę podstawowego narzędzia, służącego do pracy i korzystania z Internetu.

Z analizy dokonanej przez specjalistów Okazje.info wynika, że laptopy nadal są najliczniejszą grupą produktową kategorii Komputery, obejmującą blisko 6 tysięcy modeli i tym samym, generującą najwięcej, bo 14,5% odsłon w swojej kategorii. Tak bogata oferta pozwala Internautom na wybór sprzętu idealnie wpisującego się w miarę ich potrzeb. Jak pokazują zebrane dane, aż 30% użytkowników poszukiwało nowego notebooka wykorzystując filtr producenta, dla 24% - głównym kryterium była cena sprzętu.

- Tak, jak w przypadku innych urządzeń technologicznych, również podczas zakupu notebooka staramy się znaleźć najlepsze konfiguracje sprzętowe znanych producentów na jakie możemy sobie tylko pozwolić – mówi Bartłomiej Adel Vent, specjalista Okazje.info. - Tendencję, zgodnie z którą zaufana marka oraz przystępna cena występują w roli kluczowych czynników determinującym większość decyzji zakupowych, potwierdza również ranking laptopów, cieszących się w ubiegłym roku wśród Internautów największa popularnością. Czołowe pozycje przypadły w udziale laptopom w cenie do 2500 zł, z tak zwanego segmentu SOHO (Small Office & Home), czyli modelom sprawdzającym się zarówno w roli komputera do pracy biurowej, jak i gwarantującym komfort użytkowania w warunkach domowych – dodaje.

Choć pozycja uniwersalnych notebooków na rynku urządzeń mobilnych jest nadal stabilna, ich producenci, zmagając się z dynamicznie rosnącą w siłę konkurencją w postaci tabletów i smartfonów coraz częściej poddają swoje produkty technologicznej metamorfozie. Jaki sprzęt w najbliższym czasie może podbić serca polskich Internautów? Odpowiedź na to i wiele innych pytań dotyczących rodzimego rynku notebooków przeczytać można w raporcie „Laptopy 2013 – wybór użytkowników”.

Dodatkowe informacje