Dla mediów

< powrót do informacji prasowych

Idealna wyprawka szkolna


Gorączkowe poszukiwania piórników czy idealnych plecaków, przerzucanie stosów zeszytów i stanie w kilometrowych kolejkach do kasy - to symptomy zbliżającego się wielkimi krokami rozpoczęcia roku szkolnego 2013/2014. By uniknąć stresów z tym związanych warto poprzedzić zakupy sporządzeniem listy, zawierającej wszystkie niezbędne produkty, które oprócz swojego czysto praktycznego zastosowania, trafią także w gusta najmłodszych. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie ‘jak stworzyć wyprawkę idealną?’ pomóc może analiza preferencji zakupowych Internautów, poszukujących w ostatnich tygodniach artykułów szkolnych.

Przezorni rodzice, którzy chcą uniknąć wrześniowych kolejek i skorzystać z letnich promocji, rozpoczynają gromadzenie wyprawki dla swoich pociech już na półmetku wakacji. Świadczą o tym dane zebrane przez analityków Porównywarki cen Okazje.info, z których wynika, że zainteresowanie kategorią ‘Artykuły szkolne i plastyczne’ było na początku sierpnia trzykrotnie wyższe niż w lipcu. Największą popularnością w tej grupie produktowej cieszyły się ‘Tornistry i plecaki szkolne’, których poszukiwało 51% użytkowników oraz ‘Piórniki’ wybierane przez 35% Internautów korzystających z Okazje.info. Razem stanowią 86% wszystkich odsłon dla tego rodzaju produktów. Elementy takie jak worki szkolne, wszelkiego rodzaju przybory czy bidony cieszyły się dużo mniejszym zainteresowaniem. Sugerować to może, że zakup plecaka i piórnika, czyli produktów, z których dziecko korzysta najczęściej przez cały rok szkolny, jest zazwyczaj bardzo przemyślany i tym samym zajmuje najwięcej czasu.

Dobry plecak to podstawa

Coraz liczniejsza grupa rodziców ma świadomość tego, jak ważny podczas kompletowania szkolnej wyprawki jest wybór odpowiedniego tornistra. Zapewne z tego właśnie względu dla zdecydowanej większości Internautów, komfort użytkowania i wygoda dziecka były podczas poszukiwania odpowiedniego plecaka – kryterium priorytetowym, ważniejszym nawet od ceny.

Popularne marki tornistrów

Prawdopodobnie ze względu na ten właśnie czynnik liderem ostatniego miesiąca wśród producentów tornistrów i plecaków został Herlitz (34% odsłon) - znany niemiecki koncern, który na przestrzeni ponad stu lat obecności na rynku artykułów szkolnych, wyrobił sobie opinię firmy, gwarantującej produkty najwyższej jakości. Drugie miejsce na podium zajęła założona w 1923 roku firma Hama (15%), na trzecim zaś miejscu uplasował się amerykański potentat - firma Nike (9%, tu prawdopodobnie o wysokiej pozycji tej marki zdecydowali nieco starsi uczniowie, preferujący bardziej sportowe modele plecaków). Na trzecim miejscu ex aequo razem z Nike znalazła się polska marka St. Majewski.

Top modele plecaków

     
Herlitz Compact chłopięcy St.Majewski Monster High  Herlitz Compact dziewczęcy 

Herlitz okazał się również bezkonkurencyjny w rankingu top produktów kategorii ‘Tornistry i plecaki szkolne’, w którym na pierwszym i trzecim miejscu znalazły się, sygnowane logo niemieckiej marki, modele z serii Compact.

Ergonomiczny kształt, chroniący kręgosłup dziecka przed wadami postawy, przepuszczający powietrze, wodoodporny materiał, czy zwiększające bezpieczeństwo ucznia – światełka odblaskowe, to nie tylko najważniejsze cechy plecaków Herlitz, ale także główne powody, dla których tak wielu konsumentów gotowych było wydać na tornister dla swojej pociechy więcej niż 150 zł 

– mówi Kamila Becherka-Głodek specjalista Okazje.info, opiekun kategorii ‘Dla dziecka’.

Na drugim miejscu rankingu znalazł się produkt marki St. Majewski – plecak na kołkach Monster High. Choć duży komfort użytkowania tego modelu z pewnością nie pozostawał bez znaczenia, głównym czynnikiem decydującym o zakupie był najprawdopodobniej fakt, że tornister, związany jest z aktualnie uwielbianym przez dzieci, serialem animowanym.

Piórniki pełne niespodzianek

Z analizy danych wynika, że piórniki zajmują drugą lokatę w hierarchii ważności w swojej grupie produktowej. Podobnie, jak w przypadku plecaków, dla osób planujących zakup piórnika, najważniejszy był jego producent. Filtr ceny miał znaczenie marginalne.

Najpopularniejsi producenci piórników

Wśród producentów tego elementu szkolnej wyprawki, największym zaufaniem cieszyła się marka Hama, którą wybrało 33% użytkowników. Spore zainteresowanie wzbudzały także produkty innych, renomowanych firm takich jak m.in. Paso (10%), Roxy (również 10%), czy wspominanej już wcześniej spółki St. Majewski (9%).

Podium najczęściej poszukiwanych piórników

     

Podwójny Monster High

Pojedynczy Monster High

Potrójny piórnik Herlitz

Brak konieczności samodzielnego skompletowania zawartości to obok sprawdzonego producenta, drugi z czynników generujących rozkład sił w rankingu top produktów kategorii ‘Piórniki’. Na podium znalazły się modele z wyposażeniem, w skład którego wchodziły między innymi różne rodzaje kredek i flamastrów, ołówki, długopisy, gumki, temperówki, linijki oraz inne przybory geometryczne. Zajęcie pierwszej i drugiej lokaty przez produkty z kolekcji Monster High to kolejny dowód na to, że również w kategorii artykułów szkolnych, nawiązania do popularnych wśród najmłodszych seriali i filmów nie pozostają bez znaczenia dla wyników sprzedaży.  

Artykuły papiernicze – niedrogo i ze znanym logo

Plecaki oraz piórniki to artykuły, które z założenia mają służyć przynajmniej dziesięć miesięcy, ich wybór powinien być więc dokładnie przemyślany. Z pozostałymi elementami wyprawki sytuacja jest zdecydowanie prostsza. Artykuły papiernicze i plastyczne zazwyczaj szybko się zużywają i w trakcie roku szkolnego ich zapasy muszą być regularnie uzupełniane. Z tej właśnie przyczyny konsumenci w pierwszej kolejności poszukują produktów atrakcyjnych pod względem ceny. Internauci, którzy wybierają dane artykuły papiernicze ze względu na producenta, stawiają na znane marki o silnej pozycji na rynku. Liderem w tej kategorii jest firma Class Investment – jedno z czołowych polskich przedsiębiorstw w branży artykułów szkolnych i biurowych, wybierane przez 42% użytkowników.

Jak pokazują dane zebrane przez analityków Okazje.info, oprócz piórnika w tornistrze muszą się również znaleźć: komplet zeszytów, bardzo przydatne podczas nauki:

  • etykiety,
  • kostki i bloczki samoprzylepne,
  • bloki rysunkowe i techniczne,
  • papiery kolorowe,
  • kredki ołówkowe i świecowe,
  • mazaki,
  • farby,
  • plastelina
  • oraz przybory kreślarskie.

Książki i podręczniki naukowe

Kiedy w poniedziałkowy poranek 2 września rodzice razem ze swoimi pociechami pakować będą plecak na pierwszy dzień szkoły, z pewnością włożą do niego również komplet książek, w przypadku których wyznaczenie wyraźnych preferencji zakupowych nie jest możliwe. Szkoły rekomendują swoim uczniom różne zestawy podręczników i zeszytów ćwiczeń, wskazanie lidera wśród wydawnictw lub konkretnych tytułów jest wiec niemożliwe. Przy okazji warto wspomnieć o wyraźnym braku zainteresowania tradycyjnymi lekturami, słownikami, encyklopediami i innymi tego typu pomocami naukowymi, których miejsce na dobre zajęły już edukacyjne programy komputerowe oraz e-booki. W kontekście takiego rozkładu sił, nadzieja na sfinalizowanie projektu cyfryzacji polskiej szkoły nadal pozostaje żywa.

Pojemny, lekki plecak o ergonomicznym kształcie najlepiej z wizerunkiem bohatera popularnej animacji, piórnik z wieloelementowym wyposażeniem i zestaw artykułów papierniczych, pozwalających wywiązać się z każdego szkolnego zadania to bez wątpienia podstawa wyprawki każdego ucznia. Podczas ich kompletowania warto jednak skonsultować się z dzieckiem, bo kupiony w ciemno zeszyt z tą bohaterką serii Monster High, za którą nasza pociecha akurat nie przepada, może nie tylko przyczynić się do wielkiej rozpaczy, ale także pozbawić dziecko motywacji do osiągania edukacyjnych sukcesów.

Dodatkowe informacje