Dla mediów

< powrót do informacji prasowych

Ogród marzeń 2013


Kilka iglastych drzewek i krzewów, zestaw plastikowych mebli oraz cała plejada gipsowych krasnali – aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu do tych właśnie elementów ograniczała się aranżacja wielu polskich ogrodów. Dziś jednak ogrodowe trendy prezentują się zupełnie inaczej. Jak pokazują dane, zebrane przez Porównywarkę Cen Okazje.info, Polacy z coraz większą starannością tworzą i pielęgnują swoje zielone oazy spokoju.

Słoneczna aura i prawdziwie letnie temperatury sprawiają, że, zamiast kanapy i telewizyjnego pilota, wybieramy wypoczynek na łonie natury. Choć spontaniczne pikniki w parku czy na leśnej polanie nadal mają liczne grono zwolenników, częściej decydujemy się na bardzo przemyślane zaaranżowanie własnej przestrzeni, pozwalającej w pełni cieszyć się pięknem przyrody. Z analizy dokonanej przez serwis Okazje.info wynika, że wśród Internautów, odwiedzających kategorię Ogród, największe zainteresowanie wzbudza Architektura ogrodowa oraz produkty, związane z  uprawą roślin.

Choć dla wielu klientów nadal najważniejsza jest cena, coraz więcej osób poszukujących akcesoriów ogrodowych stawia na ich jakość, design oraz trwałość materiałów - mówi Lech Nitecki, właściciel sklepu Ogrodosfera.pl. – Systematycznie powiększa się również grono konsumentów, którzy chcą, by wystrój ogrodu tworzył harmonijną całość z architekturą domu oraz jego otoczeniem – dodaje.

Architektura ogrodowa

Ogród, czy działka to doskonałe miejsca do organizacji imprez na świeżym powietrzu, nic więc dziwnego, że w kategorii Architektury ogrodowej produktami wybieranymi najczęściej są, zapewniające ochronę przed kaprysami pogody, altany, pawilony oraz namioty. Duże powodzenie mają również domki na narzędzia.

- Każdy kto ma choć kawałek ogródka, dba o niego przy pomocy odpowiedniego sprzętu, który musi przecież gdzieś przechowywać. A z racji tego, że dom nie jest najlepszym miejscem na brudne narzędzia ogrodnicze, domek lub szopa wydają się najwłaściwszym rozwiązaniem- mówi Lech Nitecki.

Potwierdzeniem opinii eksperta jest ranking najpopularniejszych altanek i domków ogrodowych. Choć na pozycji lidera znalazła się przestronna drewniana altana, pozostałe miejsca na podium zajęły konstrukcje, przeznaczone do przechowywania ogrodowych sprzętów.

- Pawilony to ciekawa alternatywa dla drewnianych altan. Są tańsze, mniej skomplikowane w montażu i łatwiejsze do przenoszenia – tłumaczy Lech Nitecki. 

Największym zainteresowaniem wśród pawilonów ogrodowych cieszą się przestronne modele, idealne na wszelkiego rodzaju imprezy plenerowe. Duże powodzenie mają również pawilony z moskitierą, chroniącą przed komarami i innymi owadami, lubiącymi zakłócać nasz wypoczynek. Namioty, które w prywatnych ogrodach pojawiają się stosunkowo rzadko, świetnie sprawdzają się w roli zadaszenia wystaw, stoisk promocyjnych, czy ekspozycji targowych. Wraz z upowszechnieniem się mody na plenerowe przyjęcia weselne, systematycznie rośnie też zainteresowanie namiotami gastronomicznymi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z danych, zebranych przez analityków Porównywarki wynika, że, obok praktycznych elementów małej architektury, dużym zainteresowaniem Polaków cieszą się również artykuły dekoracyjne. Na szczęście czasy świetności gipsowych krasnali, bocianów i kopii antycznych rzeźb, które jeszcze kilka lat temu spotkać można było w wielu polskich ogrodach, mamy już za sobą. Jak dowodzi ranking najczęściej wybieranych produktów kategorii Dekoracje ogrodowe, aktualnie na topie są płytki, palisady i inne produkty wykonane z drewna - wszystkie w naturalnych barwach i o bardzo prostym designie. Popularność ozdób tego typu nie jest jednak zaskoczeniem – drewniane, minimalistyczne dekoracje dobrze komponują się ze współczesną architekturą i pasują do niemal każdego założenia ogrodowego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komfortowy wypoczynek na świeżym powietrzu nie byłby możliwy bez odpowiednio dobranych mebli ogrodowych. Produktami kategorii Meble ogrodowe i pokrowce, budzącymi aktualnie największe zainteresowanie są leżaki, huśtawki, parasole, ławki, hamaki oraz zestawy mebli do ogrodu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Delikatna, naturalna opalenizna nadal jest w modzie. Zażywanie słonecznej kąpieli na rozpostartym bezpośrednio na trawie, kocu bywa niewygodne i wiąże się z dużo wyższym ryzykiem bliskiego spotkania z owadami. Z tego właśnie powodu, liderem rankingu mebli ogrodowych są leżaki, które świetnie sprawdzają się zarówno podczas wypoczynku w przydomowym ogródku, jak i na wszelkiego rodzaju wakacyjnych wyjazdach.  Najpopularniejsze modele wyposażone są w oparcia na łokcie oraz regulowane podnóżki, pozwalające dostosować leżak do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Są jednak tacy, którzy od beztroskiego wylegiwania się na słońcu wolą odpoczynek w cieniu. Dla nich idealnym rozwiązaniem są huśtawki ogrodowe z daszkiem ochronnym, zajmujące drugie miejsce wśród najczęściej wybieranych produktów swojej kategorii. Główną przyczyną ich popularności jest niezwykła funkcjonalność – huśtawki to nie tylko wygodny mebel, służący do relaksu, drzemki, czy lektury na świeżym powietrzu, ale również bardzo dobra alternatywa dla ogrodowych ławek i sof.

 Obowiązkowym wyposażeniem wielu ogrodów, tarasów i balkonów są także zestawy mebli ogrodowych. Coraz częściej miejsce tanich stołów i krzeseł wykonanych z plastiku, zajmują atrakcyjniejsze wizualnie i bardziej wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych, zestawy z drewna oraz rattanu.

- W kwestii stylu, od kilku lat króluje prosta forma. Wybierane są przeważnie proste wzory bez większych udziwnień i ozdobników – mówi Lech Nitecki.

Zgodnie ze słownikową definicją, ogród to miejsce służące do uprawy roślin, nic więc dziwnego, że właśnie Uprawa roślin jest drugą z najczęściej odwiedzanych grup produktowych w swojej kategorii. Z zebranych danych wynika, że Internauci najczęściej poszukują drzewek i krzewów ozdobnych (48%), cebulek i sadzonek kwiatów (18%) oraz kwietników (8%). 

-W ostatnich latach ogrodnicza świadomość Polaków wyraźnie wzrosła. Klienci są coraz bardziej wymagający i nie zadowalają ich już popularne rośliny. Im rzadsze, ciekawsze i trudniejsze w uprawie, tym bardziej cieszą – mówi Jacek Prud ze sklepu e-ogrodniczy24.pl. – Wybór roślin jest zazwyczaj bardzo przemyślany i ściśle uzależniony od przeznaczenia ogrodu. Przy domu sadzimy przede wszystkim kwiaty, krzewy i małe drzewa, w ogródkach działkowych – kwiaty, drzewa owocowe oraz łatwe w uprawie warzywa. Coraz częściej grządki aranżowane są również w dużych założeniach ogrodowych. A wszystko to za sprawą mody na eko-warzywniki – dodaje.

Ale przecież nie każdy dysponuje ogrodem lub działką. Wielu mieszkańców polskich blokowisk stara się więc stworzyć zielony zakątek na własnym balkonie.

Wśród kwiatów balkonowych od lat bezkonkurencyjne są pelargonie i surfinie. Systematycznie upowszechnia się również trend na sadzenie ziół i krzewów owocowych, takich jak truskawki – stwierdza Jacek Prud.

Polacy nie zapominają również o odpowiedniej oprawie dla swojego balkonowego kwietnika, wybierając donice i osłonki, dobrze harmonizujące z formą oraz barwą posadzonych w nich roślin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pełna harmonia ze znajdująca się wokół architekturą, wygodne meble z naturalnych materiałów oraz dyskretne dekoracje, dobrze komponujące się z oryginalnymi kwiatami i krzewami – tak właśnie wygląda ogród marzeń roku 2013. Czy w najbliższym czasie należy spodziewać się spektakularnej zmiany ogrodowych trendów?

Wzrasta nasza świadomość ekologiczna, mamy praktycznie nieograniczony dostęp do artykułów ogrodowych, chcemy być na czasie z najnowszymi modami. My po prostu pokochaliśmy nasze ogrody i gotowi jesteśmy dołożyć wszelkich starań, by prezentowały się one jak najlepiej. – tłumaczy Jacek Prud.

W tej sytuacji jednego możemy być pewni - z każdym kolejnym sezonem polskie ogrody będą coraz piękniejsze.

Dodatkowe informacje