Dla mediów

< powrót do informacji prasowych

Telefony, których szukają Internauci - raport


Na przestrzeni czterech dekad swojej obecności na rynku elektroniki użytkowej, telefon komórkowy przeszedł spektakularną ewolucję - od dwukilogramowej cegły, wzorowanej na rekwizytach z serialu „Star Trek”, przez niezniszczalną Nokię 3310 z baterią wytrzymującą nawet 2 tygodnie, po współczesny, lekki smartfon. Z raportu przygotowanego przez Porównywarkę Cen Okazje.info wynika jednak, że już niebawem możemy spodziewać się kolejnej metamorfozy.

Rynek telefonów rozwija się bardzo dynamicznie. Dowodzą tego między innymi analizy kategorii Telefony i Smartfony na serwisie Okazje.info pozwalające ustalić, że aktualnie liczba artykułów w tej grupie produktowej, w porównaniu z rokiem ubiegłym, jest wyższa o ponad 23%. Osoby, które planują zakup nowego telefonu, swój wybór w większości uzależniają od jego producenta (56%) oraz ceny (20%).

Wytypowanie lidera wśród producentów telefonów komórkowych jest niesłychanie trudne. Dotąd bezkonkurencyjna Nokia, choć nadal postrzegana jako solidna i godna zaufania marka, w tym roku przegrywa z Samsungiem. Sporym zainteresowaniem cieszą się również telefony Sony i HTC, wybierane przez Internautów, ceniących jakość i funkcje multimedialne.

Dynamiczna sytuacja na rynku telefonów, zmusza producentów do pozyskiwania klientów konkurencyjnymi cenami. Konsumenci mogą więc wybrać ofertę, w której współczynnik ceny do parametrów technicznych, przedstawia się wyjątkowo korzystnie. Tym samym największą popularnością wśród Internautów cieszą się telefony tradycyjne, kosztujące nie więcej niż 300 zł oraz smartfony do 500 zł.

- Zgodnie z globalnymi tendencjami, już niebawem rynek telefonów w Polsce zmieni się po raz kolejny. Miejsce tradycyjnych modeli, służących przede wszystkim do prowadzenia rozmów i pisania smsów zajmą phablety, czyli urządzenia, łączące funkcje smartfona i tabletu – mówi Bartłomiej Adel Vent, specjalista Okazje.info i redaktor serwisu Gamenode.pl – Biorąc pod uwagę wyraźny wzrost zainteresowania funkcjonalnością Internetu w telefonie, w najbliższej przyszłości spodziewać się można również dominacji modeli wyposażonych w standard LTE – dodaje. O tych i innych prognozach, dotyczących losów polskiego rynku urządzeń mobilnych przeczytacie w raporcie „Smartfony – czego Internauci oczekują od swojego telefonu”.

Dodatkowe informacje